Opony letnie i ich zalety

Jak wiadomo opony od początku swojego powstania służyły znacznej poprawie komfortu jazdy. Choć pierwsze samochody jak wiadomo nie były wyjątkowo szybkie, jazda na twardych obręczach po równie twardym bruku była bardzo złym oraz uciążliwym rozwiązaniem. Dlatego też w dość szybkim czasie powstały opony: najpierw pełne, natomiast później pneumatyczne. Warto dodać , że podział na opony letnie i opony zimowe pojawił się dużo później, można stwierdzić że w drugiej połowie dwudziestego wieku. W obecnych czasach można wyróżnić następujący podział opon : opony letnie, opony zimowe i opony całoroczne, choć te ostatnie według specjalistów stanowią marginalną i stale malejącą część rynku oponiarskiego.

samochody
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Podstawowe różnice pomiędzy oponami letnimi i zimowymi są przede wszystkim takie jak : wzór bieżnika i skład mieszanki, z jakiej zbudowana została opona. Wszystkich różnic oczywiście jest znacznie więcej, a wszystkie są bardzo ważne, jednak nadrzędne znaczenie mają te dwie cechy które napisałam. Lato jak wiadomo to czas, gdy zarówno asfalt, jak i wszystkie przedmioty wystawione na działanie promieni słonecznych, szybko się nagrzewają czasami aż zauważamy jak się rozpuszczają. Gorąco, żar z nieba odczuwamy nawet wtedy gdy stoimy i nic nie robimy. Kiedy opona przemieszcza się z prędkością ponad 100 km/h po rozgrzanej jezdni, jej temperatura może sięgnąć nawet 140 stopni Celsjusza – jest to bardzo nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe.

Dlatego właśnie opony letnie muszą być skonstruowane tak aby były wytrzymałe na takie olbrzymie temperatury ale również by były zdolne do samodzielnego chłodzenia się oraz by optymalnie tolerowały bardzo duże wahania ciśnienia spowodowane nagrzewającym się w oponie powietrzem. Z pewnością niektórzy zadają sobie teraz pytanie na jakiej zasadzie są skonstruowane opony zimowe. Może niektórym wydawać się że sprawa jest bardzo prosta, jednak do końca tak nie jest opony zimowe również muszą sprostać licznym, bardzo specyficznym dla nich wymogom, a także przejść wiele różnych badań.

Adminka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *